За різними оцінками, вченим вдалося дослідити від 5 до 10% від загальної території світового океану, і поки що люди можуть лише здогадуватися про те, хто проживає на дні океану і скільки нових таємниць нам доведеться вивчити, інформує KURAZH.
Однак навіть наявна інформація не завжди зрозуміла вченим і залишається для них загадкою, адже зрозуміти деякі явища їм не вдається досі!
Як медуза Turritopsis dohrnii здатна жити вічно?
Зазвичай життєвий шлях тварин є послідовністю: народження, зростання, розвиток, дозрівання, старіння і смерть. Однак крихітна медуза Turritopsis dohrnii завдовжки лише 4.5 мм нехтує цими закономірностями.
Коли дорослий екземпляр вирішує, що його життя стає стомлюючим, він просто… перетворює себе назад на молодий поліп. Він знову дозріває, розмножується і потім повертається у стан незалежної вільноплавної медузи.
Кількість разів, яку медуза може повторити такий цикл, досі не визначено вченими. Слід визнати, що ми стикаємося з можливо безсмертною істотою.
Поки що неясно, як медузі вдається звернути свій життєвий процес назад. Відомо лише, що медуза звертається до процесу омолоджування, коли довкілля стає несприятливим: голод, різкі коливання солоності та температури води, травми та інше.
Можливо, якщо вченим вдасться розкрити механізми омолодження медузи, це зможе допомогти людині жити довше та відновлюватись після серйозних травм.
Таємничий свист із дна
Американське Національне управління океанічних та атмосферних досліджень безперервно реєструє дивні звуки, що виходять із океанського дна. Більшість їх пояснюється природними явищами: наприклад, гігантський айсберг, ковзаючий дном, чи група китів, які всі разом починають кашляти. Однак іноді відбуваються дуже аномальні явища.
Наприклад, в районі екватора Тихого океану періодично чути звук, зафіксований гідрофонами, який вчені називають висхідним (Upsweep).
Вперше цей звук записали в 1991 океанологи з Лабораторії дослідження морського середовища в Тихоокеанському регіоні. Явище має сезонний характер, досягаючи піку навесні та восени. Походження цього звуку залишається загадкою.
Ще один загадковий звук, який іноді чують на дні океану — так званий «Свист» (Whistle). Перші записи цього звуку з’явилися у 1997 році, проте джерело шуму не вдалося виявити. Вчені припускають, що такий свист може видавати структура, яка за своєю формою схожа на вулкан.
Причина проживання гігантів на морському дні
Існує наукове поняття «глибоководний гігантизм», яке пояснює тенденцію морських мешканців, що мешкають у темних океанічних глибинах, до збільшення розмірів. Справді, деякі з цих організмів мають неймовірно великі розміри!
Наприклад, гігантський рівноногий рак — родич наземних мокриць, але має розміри до 45 сантиметрів та вагу до 1.7 кілограмів. Гігантські ізоподи можуть досягати 76 сантиметрів завдовжки. Ремінь-риба, або оселедець, може мати розміри до 11 метрів і вагу до 270 кілограмів.
Гігантський кальмар має довжину до 13 метрів і може перекинути човен. Різні японські краби-павуки (з розмахом передніх ніг до 3 метрів) та гігантські бокоплави (раки завдовжки до 34 сантиметрів) також викликають переляк своїм зовнішнім виглядом. Великі червоні медузи та волосисті ціанеї з двометровими куполами нагадують прибульців з інших планет.
Поки що неясно, чому тварини на морському дні так збільшуються у розмірах. Одна з гіпотез пов’язана з нестачею їжі — чим більше тіло, тим ефективніше ловиться планктон. Ще одна теорія стосується відсутності хижаків, які зазнають труднощів у полюванні на таких глибинах.
Також передбачається, що на глибині кисень у воді міститься у більш концентрованих обсягах, що полегшує його засвоєння та покращує обмін речовин. Можливо, низькі температури змушують організми збільшувати свої розміри, щоб ефективніше зберігати тепло.
Причини викидання китів на берег
Кити та інші китоподібні періодично виявляються на скелях або пляжах викинутими зі свого звичайного довкілля, де на них чекає загибель.
На суші кити і дельфіни помирають, зазвичай, від зневоднення, коли маса тіла, що не підтримується навколишнім середовищем, стискає їх легені. Деякі просто тонуть через приплив, коли вода заповнює їхні дихальні шляхи.
Причини, з яких китоподібним спадає на думку робити такі дії, залишаються загадкою. Можливо, їх спонукають до цього несприятливі температурні умови або геомагнітні зміни, або вбудований ехолокатор у мозку кита не працює належним чином.
Також існують здогади про те, що тварини втрачають розум, чуючи активні сонари суден, що проходять повз. Однак кити викидалися на берег задовго до винаходів кораблебудування людиною, тому остання гіпотеза малоймовірна.
Навіщо нарвалам їх бивень?
Нарвал відноситься до сімейства китоподібних, воліє їсти риб і головоногих молюсків через їх смак і поживність, мешкає в холодній воді арктичних морів і намагається уникати контактів з полярними ведмедями та косатками. Загалом істота простодушна, якби не один нюанс.
На голові нарвала росте гігантське ікло — це верхній лівий зуб, який проникає назовні через ясна і верхню губу. У деяких особин навіть ростуть два такі бивні. В основному бивні мають самці, хоча іноді і самки можуть похвалитися такою прикрасою. Довжина бивня становить від 1.5 до 3 метрів, а вага — до 10 кілограмів. Один чи два бивні — єдині зуби нарвала, крім них, у нього нічого немає, тому йому доводиться ковтати їжу цілком.
Вчені досі не можуть розібратися, для чого, власне, цей зуб потрібний. Як зброя вона не особливо корисна, хоча досить міцна і може гнутися на 30 сантиметрів у всіх напрямках без шкоди для себе. Руйнувати лід бивнем теж не дуже зручно — надто вузький. До того ж, немає свідчень того, що нарвали майстерно маніпулювали своїми бивнями в битві.
Одна з гіпотез стверджує, що бивень є окрасою для самців, наприклад, як хвіст у павичів або оленячі роги, щоб вразити суперників під час шлюбних змагань.